İpekyolu Yılın Altın Adamları ödül töreni yapıldı

  • 27 Haziran 2014
  • Güneş Gazetesi

Uluslararası Türksoy'la İpekyolu Dergisi ve İpekyolu Stratejik Araştırmalar Derneği tarafından 11. si düzenlenen İpekyolu 'Yılın Altın Adamları' Ödül Töreni İstanbul Gönen Hotel'de gerçekleşti. Törene Amerika’dan Rusya’ya, Azerbaycan’dan Kazakistan’a, Romanya’dan Kosova’ya, Kırgızistan’dan Özbekistan’a, Hollanda’dan İngiltere’ye kadar çok sayıda ülkeden devlet adamı, işadamı, bürokrat ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.
Tören'de TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Orman ve Su işleri Bakanı Prof.Dr. Veysel Eroğlu, Başbakanlık TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, Gagauzya Cumhurbaşkanı Mihail Formuzal ve 16 ayrı ülkeden katılan bürokrat, işadamı ve devlet adamlarına ödül verildi.
Ödül töreninde Bakü’deki resmi ziyareti sebebiyle katılamayan Çiçek'in ödülünü TBMM Genel Sekreter Yardımcısı Yasin Yıldız, Başbakan Erdoğan’la birlikte Karadeniz gezisine katılan Eroğlu'nun ödülünü ise Orman Ve Su İşleri Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Lütfi Akca aldı. Törene Ak Parti İstanbul Milletvekilleri Dr. İsmail Safi ve Metin Külünk de katıldı. Çeşitli ülkelerden yaklaşık 400 seçkin ismin iştirak ettiği ödül töreninin açılış konuşmasını yapan Prof.Dr. Nevzat Yalçıntaş, İpekyolu Dergisi ve İpekyolu Stratejik Araştırmalar Merkezi’nin yaptığı bu organizasyonların Türk Dünyasının buluşmasına ve dilde, fikirde, işte birlik idealinin gerçekleşmesine önemli katkılar sağladığını belirtti
Ak Parti İstanbul Milletvekili ve Uluslar arası Karadeniz Hazar Denizi Dostluk ve İşbirliği Vakfı Başkanı Dr. İsmail Safi , Türk dünyasının çok büyük bir aile olduğunu ifade ederek, yaklaşık 250 milyon nüfuslu bir aile olduklarını söyledi. Safi, Türkler'in çok büyük bir coğrafyada yaşadıklarını anımsatarak, "Bu coğrafyada hizmet veren, insanlarımızı, soydaşlarımızı, kandaşlarımızı, dostlarımızı birbirleriyle tanıştıran, bir araya getiren, bu konuda katkı sağlayan İpekyolu Grubu'na ve Seyfullah Türksoy'a teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu. Törende konuşan Gagavuzya Özerk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mihail Formuzal, 7 yıl önce gerçekleşen ödül törenine katıldığını belirterek, "O zaman da söyledim. Biz Gagavuzlar az varız ama varız. Sizin yardımlarınızla bugün biliniyoruz" diye konuştu. Formuzal, birçok Gagavuz gencinin yurt dışında eğitim aldığını aktararak, Türkiye'yi Türk dünyasını peşine takacak bir lokomotif olarak niteledi. Romanya Başbakan Yardımcısı Sorin Stefan Stancu da Türküye-Romanya işbirliğe vurgu yaparak, bu tür toplantıların önemine işaret etti.
Türksoy'la İpekyolu Dergisi Yayın Yönetmeni, İpekyolu Stratejik Araştırmalar Derneği Başkanı Seyfullah Türksoy da İpekyolu kavramının önemine değinerek, ödül töreninin amacının Türkiye'yle kardeş ülkeler arasında bağları geliştirmek olduğunu söyledi.
Türksoy, kültür ve iletişim köprüleri kurmak istediklerini aktararak, ideallerinin önemli bir kısmını gerçekleştirmeye başladıklarını anlattı. Dünyanın her yerinde Türk varlığını araştırdıklarını, en uç noktalara ulaşmaya çalıştıklarını kaydeden Türksoy, hizmetlerinin daha kalıcı olması amacıyla İpekyolu Stratejik Araştırmalar Merkezi'ni kurduklarını hatırlattı.
Türksoy, merkezde 30 ayrı sivil toplum kuruluşunun temsil edildiğini vurgulayarak, "Allah nasip ederse, şimdiye kadar gündeme gelmeyen pek çok konuyu gündeme getireceğiz. Bunların başında uyuşturucu konusu var. Şu anda maalesef gerek Türkiye'de gerekse de Türk dünyasında en büyük problem budur. Biz hala problemleri halının altına süpürüyoruz. Bugün binlerce gencimiz bu tuzağa düşüyor. Biz, İpekyolu Stratejik Araştırmalar Merkezi olarak ilk gündeme getireceğimiz konulardan biri budur" diye konuştu. Törene Erdem Holding Başkanı Nezih Erdem, İTO Yönetim Kurulu Üyesi Öztürk Oran, Elpa Cesar Tekstil Başkanı Murat İnce, Naramaxx Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Gürkan Özkarakaşlı başta olmak üzere işdünyasından da çok sayıda tanınmış isim katıldı.

Ödül alanlar
11. kez düzenlenen İPEKYOLU Yılın Altın Adamları Ödül Töreni'nde ödül alanlar şöyle:

Gagauzya Cumhurbaşkanı Mihail Formuzal, Kazakistan Türkiye Büyükelçisi Canseyit Tüymebayev, Azerbaycan İstanbul Başkonsolosu Hasan Sultanoğlu Zeynalov, Özbekistan İstanbul Başkonsolosu Abrar Gulyamov, Başbakanlık TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, Azerbaycan Türk İşadamları Birliği Başkanı Cemal Yangın,Romanya Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Tamer Atalay, Amerika Ahıska Türk Toplum Merkezi Başkanı İslam Şahbenderov,Amerika Dayton şehri Eğitim Vekili Dr. Adil Bagirov, Borçalı Türkleri Birliği Başkanı Dr.Zelimhan Memmedli, Dünya Türkmenler Birliği Başkanı İsmail Demirdüzen, Kosova Mamuşa Belediye Başkanı Arif Bütüç, TRT Avaz Televizyonu, Prof.Dr. Oktay Belli, Azerbaycan Türkiye Evi (ATEV), Doç.Dr. Kürşat Zorlu, Ahmet Yesevi Kültür Derneği Başkanı Dr. Fatma Sönmez, Sri Lanka Fahri Konsolosu ve işadamı Mahmut Uluer, İstanbul Kafkas Kartalları Dans Grubu adına Kamil Salduz ‘’Türk Dünyası Hizmet Ödülü’’ne layık görülürken, Azerbaycanlı Prof. Dr İlham Rahimov "Türkiye-Rusya Dostluk ve İşbirliği Onur Ödülü'nü, Yönetim Kurulu Başkanlığını Anar Mamadov’un yaptığı Azerbaycan-Amerika Birliği "Yurt dışında Yılın Sivil Toplum Kuruluşu Ödülü'nü, Yönetim Kurulu Başkanlığını Hikmet Eren’in yaptığı EkoAvrasya Derneği Ekonomik İlişkiler Derneği ‘’Türkiye’de Yılın Sivil Toplum Örgütü’’ ödülünü, sinema sanatçısı Serdar Gökhan "Sanata Hizmet Onur Ödülü"nü, DEİK Avrupa Bölge Komite Başkanı ve Edelstaal Group Yönetim Kurulu Başkanı Turgut Torunoğulları "Yılın Turizm Yatırımcısı Ödülü"nü, Kırgızistan Master Group Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Arıcı "Orta Asya'da Yılın Firması Ödülü"nü, Gensa kimya Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Fikret Yazıcı "Türk Ekonomisi'ne Hizmet Ödülü"nü, Dünya Yaşlılık Derneği (DÜYADER) Genel Başkanı Umut Çınar "İnsanlığa Hizmet Ödülü"nü, KAI Vakfı İşadamları Konseyi Başkanı Yılmaz Ulubeyi ‘’Eğitime Hizmet Ödülü’’nü, Gökkuşağı Şirketler grubu Başkanı Cemal Avcı, ''Anadolu'da Yılın Yatırımcısı Ödülü''nü, Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş "Yılın Valisi Ödülü"nü, Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can ise "Yılın Belediye Başkanı Ödülü"nü aldı.